Obete našej módy

Kambodžská ekonomika sa výrazne orientuje na textilný priemysel. Možno aj v našej skrini nájdeme oblečenie, ktoré tu ušili, často v nevyhovujúcich podmienkach. Aj cez výučbu na školách môžeme prispieť k vnímaniu odvrátenej stránky textilného priemyslu.

Všetko stojí na ihle

Kambodža začala s vývozom textilu v 90. rokoch minulého storočia. Nízke mzdy a množstvo pracovnej sily z vidieckych oblastí prilákalo do krajiny známe svetové odevné značky. V súčasnosti pracuje v Kambodži v textilnom priemysle asi 700 000 pracovníkov, z toho 90 % predstavujú ženy. Pracovníčky prichádzajú do mestských fabrík najmä z vidieka. Odvetvie tvorí viac než 80 % exportu krajiny a zarobí približne 5 miliárd dolárov ročne v rámci 550 fabrík po celej krajine. Textil tak predstavuje hlavný pilier miestnej ekonomiky. Vlastníkmi sú najmä firmy z Taiwanu, Kórei, Číny, Hongkongu, či Singapuru. Vyrobené oblečenie sa dodáva známym svetovým značkám.

Najprv Bangladéš, teraz Kambodža

Textilný priemysel v Kambodži je však v kríze. Pracovníci textilných fabrík vyšli na protest do ulíc, kde sa ocitli v stretoch s políciou. Pri tých nedávnych zomrelo 5 ľudí a ďalší boli zranení.
Po medializovaných nešťastiach v textilných fabrikách v Bangladéši sa medzinárodný záujem sústredil najmä na túto krajinu. Na bangladéšske problémy sme sa minulý rok pozreli aj my (TU). Kambodža teraz zažíva svoju vlastnú, ale podobnú revolúciu. Minulý rok sa uskutočnilo 381 štrajkov po celej krajine, pričom rok predtým ich bolo 102.

Novodobé otroctvo?[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1036″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”269″,”style”:”float: right;”,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”480″}}]]

Kambodžskí pracovníci však čelia viacerým hrozbám. Okrem nízkych miezd, z ktorých musia vyžiť často celé rodiny je prostredie fabrík rizikové aj pre ich zdravie a život. Začiatkom minulého roka sa zrútil strop vo fabrike na topánky, pričom o život prišli traja pracovníci. Ide o nešťastie podobné tomu z Bangladéša. Očití svedkovia spomínajú neprimeranú záťaž na vyššom poschodí, ktorá mohla zrútenie spôsobiť.
Pri bližšom pohľade na podmienky vo fabrikách sa ukázalo, že bežná je aj slabá ventilácia fabrík. Výnimočné nie sú časté straty vedomia zamestnancov.
Praxou sú aj dlhé nadčasy, možnosť ako si finančne prilepšiť k svojej nízkej mzde. Stáva sa tak bežne, že niektorí strávia vo fabrikách 10 až 16 hodín denne.
Ďalším problémom je detská práca. Televízia Al-jazeera potvrdila vo svojej relácii obvinenia, že niektoré fabriky vlastnené zahraničnými majiteľmi najímajú neplnoletých robotníkov a robotníčky. A to aj napriek opakovaným upozorneniam. Táto prax je výhodná pre zamestnávateľa, keďže deti a mladiství sa len zriedka sťažujú a robia to, čo sa im prikáže.
Mimovládny aktivista vidí situáciu ako novodobé otroctvo. Pracovníci sú nútení pristúpiť na takéto podmienky.

Medzinárodné áno aj nie

Medzinárodné textilné firmy odsudzujú násilie, ku ktorému dochádza pri protestoch a žiadajú vládu, aby našla pokojné vyriešenie situácie. Rovnako súhlasia s právom robotníkov na bezpečné pracovné prostredie. Napriek tomu zástupca Združenia textilných výrobcov v Kambodži tvrdí, že zvýšenie minimálnych miezd by viedlo k zatvoreniu fabrík. Spoločnosti by podľa neho krajinu opustili a presunuli by sa za lacnou pracovnou silou inde.

Program OSN Lepšie fabriky v Kambodži dlhodobejšie monitoruje pracovné podmienky a súlad s kambodžskými zákonmi aj v tomto odvetví. Doteraz svoje výsledky poskytoval len manažmentu fabrík. Tento mesiac však prešli k zverejňovaniu svojich správ, keďže nedochádzalo k výraznejšiemu zlepšeniu. Predstavitelia programu veria, že tlak verejnosti (aj zahraničnej) bude nútiť fabriky dosiahnuť aspoň minimálne požiadavky vyplývajúce zo zákonov v krajine.

Nie len čísla

Podobne ako článok o kazašskej fabrike na tavenie olova, aj kambodžský textilný priemysel pripomína, že čísla nie sú všetko. Informácia, že 80 % exportu z Kambodže predstavuje textil vyznie celkom inak v kontexte. Na hodinách geografie môže odznieť aj druhá stránka veci, a síce neľudské pracovné podmienky pri výrobe toho oblečenia, ktoré sa predáva aj v našich obchodoch. A zrazu sa tých 80 % týka aj nás.

Celú reportáž televízie Al-jazeera k tejto téme si môžete pozrieť TU.
Viac k téme ako aj reporty z programu OSN Lepšie fabriky v Kambodži nájdete TU.