PRÍBEHY BEZPRÁVIA, komunistická totalita v Európe

Jednou z tém, ktorej sa v rámci programu Jeden svet na školách venujeme, sú moderné československé dejiny. Sme presvedčení, že zvýšenie historického povedomia a pochopenie udalostí z našej nedávnej minulosti umožní mladým ľuďom lepšie sa orientovať v dnešnej spoločnosti a bude mať pozitívny vplyv na ich občianske postoje. Príručka obsahuje sprievodný materiál k šiestim filmom, ktoré sa vyberali s ohľadom na ich využiteľnosť vo vyučovaní v štátoch bývalého východného bloku i v krajinách západnej Európy – filmy vypovedajúce o stalinizme ako o fenoméne, bez akcentu na konkrétne historické udalosti týkajúce sa iba histórie Československa.

 

V príručke nájdete:

  • odporúčané aktivity k filmom Prípad Dr. Horáková, Prerušená jar – August ako kladivo a k 4 krátkym snímkam z cyklu Stratená duša národa, ktoré by mali vyvolať u mladých ľudí záujem o tematiku. Navyše sme zaradili dve aktivity použiteľné pri všetkých zahrnutých filmoch. Pri každom filme je vždy uvedená synopsa, aktivita či projekt a odpovede na najčastejšie otázky vzťahujúce sa na problematiku daného filmu.
  • V druhej časti príručky nájdete všeobecné rady a odporúčania k využívaniu dokumentárnych filmov vo vyučovaní, ktoré vzišli z ôsmich rokov skúseností s touto metódou a ponukou ďalších využiteľných metód interaktívneho vyučovania.
  • Tretia časť publikácie je text historika, zhrňujúceho dejiny komunistickej totality v Európe od roku 1945 do roku 1989. Tento text ukazuje typické prejavy komunistickej totality. I vzhľadom na svoj rozsah si tento historický prehľad nekladie za cieľ detailne opísať štyri desaťročia vlády komunizmu, ale skôr upozorniť na podobnosti alebo naopak odlišnosti vývoja komunizmu v jednotlivých krajinách.