Mýtus o „bielych ľuďoch“

V rámci cyklu Afrika: mýty a fakty vám prinášame ako prvý mýtus – pohľad z druhej strany. Aké najčastejšie mýty a stereotypy majú o nás ľudia na africkom kontinente?

Tak ako máme mýty a stereotypy o Afrike my na Slovensku, majú ich i mnohí obyvatelia afrických krajín o nás. Chýbajúce osobné kontakty a skúsenosti možno považovať za jeden z hlavných dôvodov týchto mýtov a stereotypov. Ďalším môžu byť nedostatočné vzdelanie a rozšírené konšpiračné teórie. Niektoré z nich možno považovať za úsmevné, ale rovnako i mnoho Slovákov verí rôznym informáciám, ktoré nemajú žiaden racionálny základ.

Nasledujúce mýty a stereotypy vychádzajú z individuálnych rozhovorov s ľuďmi z Burkiny Faso, Burundi, Etiópie, Ghany, Južnej Afriky, Kene, Madagaskaru, Mozambiku, Nigérie a Tuniska. Je dôležité uvedomiť si, že nie všetci obyvatelia týchto krajín majú o belochoch takéto predstavy. Aj ľudia, ktorí poskytli tieto informácie, vedia, že ide o falošné predstavy, ktorým niekedy v minulosti sami verili, alebo ich poznajú od svojich spoluobčanov.

1. Všetci bieli ľudia sú bohatí a v Európe nie sú bezdomovci.
Zrejme najčastejšie sa opakujúci mýtus. Môže napríklad súvisieť s tým, že Európania v minulosti prichádzali na africký kontinent dobre vybavení a finančne zabezpečení. Kolonizátori zakladali v Afrike veľké farmy, ich úradníci sa tešili vysokým platom, honosným rezidenciám a iným výhodám. Ani dnes nie je dovolenka vo väčšine afrických krajín lacná. Vo filmoch a televíznych seriáloch vykresľujúcich globálny sever vidieť prevažne materiálny blahobyt, čisté ulice, drahé autá, parky a výškové budovy. Z pohľadu miestneho obyvateľa to môže vyvolať dojem, že každý beloch má veľa peňazí. Tento skreslený obraz podporuje aj časté rozdávanie sladkostí, mincí a iných darov v uliciach afrických miest a dedín európskymi či americkými turistami.

2. Bieli ľudia majú radšej zvieratá ako ľudí.
Turisti pri návšteve afrických krajín radi navštevujú národné parky a často hovoria o potrebe ochrany zvierat. Belosi žijúci na africkom kontinente mávajú na svojich pozemkoch psy a mačky. O tieto domáce zvieratá sa príkladne starajú, čo je pre niektorých miestnych obyvateľov nepochopiteľné, pretože z takýchto zvierat nie je podľa nich žiaden úžitok.

3. V domácnostiach bielich ľudí je stále dráma, neustále sa hádajú.
Úsmevný mýtus, ktorý pochádza prevažne zo sledovania latinskoamerických telenoviel a amerických či európskych filmov.

4. Bieli ľudia sú múdri a vzdelaní.
Väčšina belochov pracujúcich na africkom kontinente má vysokoškolské vzdelanie, čo v mnohých krajinách Afriky zanecháva silný dojem. Univerzity na africkom kontinente sú vo väčšine krajín platené, pre bežných obyvateľov veľmi drahé.

5. Väčšina belošiek nemá morálku, sú promiskuitné.
Tento pomerne rozšírený mýtus pochádza z východnej Afriky, kde náboženské normy diktujú etiku obliekania. Mnohé návštevníčky či návštevníci z Európy alebo Ameriky nemajú zábrany nosiť v rovníkových horúčavách aj odhaľujúce oblečenie. Krátke sukne či nohavice môžu vyvolať búrlivé reakcie alebo pohŕdanie a byť vnímané ako prejav nemorálneho správania.

6. Ochorenie AIDS pochádza od bielych ľudí z Ameriky.
Omyl, ktorý pravdepodobne vznikol preto, lebo ochorenie bolo prvýkrát klinicky opísané v USA v roku 1981. Na šírení tohto mýtu sa podieľajú aj miestni politici, ktorí túto informáciu zneužívajú na šírenie nenávisti a na presmerovanie pozornosti od ozajstných problémov.

7. Homosexualita pochádza z rozvinutých krajín, je to módna vlna.
Politici rôznych afrických krajín v médiách varujú, aby sa ľudia „nenechali zverbovať gay komunitou“. Podobnú rétoriku využívali v roku 2013 politici pri kampaniach v Ugande a Nigérii, kde chceli zaviesť doživotné väzenie či dokonca trest smrti za „homosexuálne aktivity“.

8. Bieli ľudia nepracujú manuálne, napríklad v poľnohospodárstve, pracujú iba v kanceláriách a za počítačom.
Všeobecne rozšírená predstava súvisí s ilúziou o bohatých belochoch. Študenti poľnohospodárskych krúžkov v Keni si mysleli, že v Európe všetko robia za ľudí stroje. V afrických krajinách je výnimočné vidieť belocha s lopatou alebo pri akejkoľvek manuálnej práci.

9. V ostrovnom štáte Madagaskar niektorí miestni ľudia veria, že tajfún a cyklón sú zbrane vyrobené bielymi ľuďmi a že belochov nemožno okrádať, pretože tí používajú moderné technológie a zlodeja by ľahko vystopovali, nech by sa ukrýval kdekoľvek.

10. Ázijci ovládajú bojové umenia.
V niektorých oblastiach Afriky pretrváva tento mýtus, ktorý vznikol na základe pozerania bojových filmov hongkonskej produkcie, ktoré tam sú veľmi populárne.

Medzi ďalšie mýty a predstavy patria aj tieto: bieli ľudia nevedia variť ani tancovať; sú rasisti; myslia si, že všetci černosi sú hlúpi; v Európe a Amerike nie je korupcia; keď sa poznáte s belochom, budú sa vám sypať peniaze a nemusíte nič robiť.

Mnohí ľudia na africkom kontinente majú o „bielych ľuďoch“ rôzne skreslené predstavy. Každý z týchto mýtov či stereotypov nejako vznikol a odráža sa od reálnej skúsenosti. Ignorovanie širšieho kontextu a zjednodušovanie reality sa však zakoreňuje v mysliach ľudí a stáva sa všeobecne akceptovanou pravdou. Podobne nesprávne predstavy však máme aj my o africkom kontinente a jeho obyvateľoch. 

Text je z publikácice Afrika mýty a fakty, ktorá okrem zaujímavých informácií vyvracajúcich rôzne mýty obsahuje aj podnetné aktivity, ktoré môžu použiť učitelia na vyučovacích hodinách viacerých predmetov.