Odborné články / Archív | Globálne vzdelávanie.sk

Odborné články / Archív

Vedeli ste, že počas nášho filmového festivalu Jeden svet premietame aj pre školy? Tento rok sme počas štyroch dní pustili dokumentárne filmy pre 3577 žiakov a ich 190 učiteľov v Bratislave, ale aj v Košiciach. Žiacke projekcie sme tak premietali až 46-krát.  

Pred nejakými desiatimi rokmi sa o Afrike písalo zväčša ako o kontinente beznádeje. A dnes médiá publikujú články s titulkami Afrika na vzostupe. 

Keď sa z času na čas objavia v správach znepokojivé informácie z palestínskych teritórií, veľakrát im po desiatkach rokov konfliktu medzi Izraelom a Palestínou už ani nevenujeme pozornosť. Stále rovnaké témy a stále tie isté spory. My sme ale chceli vidieť a počuť niečo viac. Navštívili sme Západný breh Jordánu a povieme vám dva príbehy.

Raperky medzi utečencami (prvý príbeh)

Dlhé biele pláže s jemným pieskom, tyrkysové more, koralové útesy i aróma korenia – aj takto dnes lákajú turistov cestovné kancelárie, keď im ponúkajú luxusnú dovolenku na Zanzibare. Ostrov na východnom pobreží Afriky sa každý rok stáva dovolenkovým cieľom pre stále väčší počet ľudí a vláda sa chváli, že počty turistov sa už vyšplhali k číslu 200.000.

Za múrmi luxusných rezortov je ale chudoba. Z rýchlorastúceho cestovného ruchu nielenže miestni Zanzibarčania veľa nemajú, ale západní turisti nosia na moslimský ostrov aj ich kultúrou neakceptované správanie.

Na festivaloch, spoločných podujatiach, pri verejných zbierkach a rôznych akciách pre ľudí. Tam všade už my ani vy nezmoknete, nespálite sa horúcimi lúčmi slnka ani vám účes nezničí silný vietor a nerozfúka preč naše materiály či občerstvenie. Pred vrtochmi počasia nám totiž útulok poskytne náš nový skladací altánok, ktorý nám darovala firma Expodom z Liptovského Mikuláša.

Jedenásť novinárov či blogerov zavraždili a 368 ich je práve v tomto čase vo väzení. Toto sú podľa mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc čísla za rok 2017. Prešli teda len štyri mesiace a takmer štyri stovky žurnalistov bolo zavraždených alebo uväznených kvôli svojej práci.

Ako dokáže pri prevoze z Kene do Amsterdamu desaťnásobne stúpnuť cena kvetov? Alebo ako je možné, že sa deklarovaný zisk kenskej pobočky Google dostáva na úroveň blízko nuly? A prečo vlastne africké krajiny strácajú na daňových únikoch ročne až 50 miliárd dolárov?

Zvýšiť záujem študentov o učiteľské štúdium a prestíž učiteľstva - to je treba urobiť, aby sme dokázali na pedagogické fakulty pritiahnuť aj tých najlepších študentov.

Na konferencii o vzdelávaní pod názvom Budúci učitelia pre dnešný svet to uviedol docent Ivan Pavlov z Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Konferenciu 23. marca 2017 zorganizovala v Bratislave nezisková organizácia Človek v ohrození.

Je ešte skoro ráno, keď Yozophina berie svoju motyku a odchádza na pole s maniokom. Tam na tých rozľahlých hektároch pôdy strávi s manželom celý svoj deň. Život medzi tisíckami kopcov v Rwande nie je ľahký. Pôda už čoskoro ledva uživí stále narastajúci počet obyvateľov a ženu doma čakajú tri deti, ktorým treba dať najesť. V skromnom hlinenom domčeku, do ktorého len občas prenikne kúsok svetla cez pootvorené dvere či malé okno na jednej strane domu, žijú dvojročný Samuel, päťročná Dada a osemročný Emmanuel spolu s dobytkom.

Narodil sa v Jeruzaleme ako syn Američana a Kanaďanky, ktorí imigrovali do Izraela v roku 1973. Keď dospel, tak ako všetkých ostatných ho povolali do armády. Pri Múre nárekov zložil prísahu vernosti a Izraelu sľuboval, že ho bude chrániť. 

Dva roky a desať mesiacov slúžil v Hebrone a na Západnom brehu Jordánu a celý ten čas veril, že robí správnu vec. Keď však jedného dňa prestal zmýšľať ako profesionálny vojak, uvedomil si, že 90 percent vecí, ktoré dovtedy vykonal, si už nevie sám pred sebou ospravedlniť. A že rovnako ako on sa cítia aj mnohí iní vojaci. 

Hlavným rečníkom na konferencii - Má byť formálne vzdelávanie formálne? Ako vplývať na postoje žiakov a hovoriť o globálnych témach bol Vladimír Burjan. Svoju prednášku začal výrokom Renaty Halaxovej (učiteľky z Čiech): „Nie je dôležité, aby žiaci vedeli, koľko má pavúk nôh, ale aby mu ich netrhali".