Zaujalo nás / Archív | Globálne vzdelávanie.sk

Zaujalo nás / Archív

Inšpirujte sa! Vzdelávací program, v ktorom sa využíva zážitková pedagogika a dobrovoľníctvo na osobný rozvoj a posilnenie mladých ľudí. Článok obsahuje link na elektronickú metodickú príručku so vzdelávacím modulom.

Štrnásť mladých odvážlivcov zo sociálne vylúčených komunít sa vydalo na neľahkú cestu. Okrem dobrodružstva, expedície a zážitkov, ich čakala príprava a realizácia dobrovoľníckeho projektu. Článok prináša možnosť nakuknúť pod pokličku vzdelávacích aktivít cez skúsenosť jednej z lektoriek.

Organizácia PDCS ponúkajú možnosť zrealizovať na stredných školách v Trnavskom a Trenčianskom kraji živú knižnicu v rámci osláv Dňa Afriky. Knihami sú hostia z afrického kontinentu žijúci na Slovensku. 

Vedeli ste, že počas nášho filmového festivalu Jeden svet premietame aj pre školy? Tento rok sme počas štyroch dní pustili dokumentárne filmy pre 3577 žiakov a ich 190 učiteľov v Bratislave, ale aj v Košiciach. Žiacke projekcie sme tak premietali až 46-krát.  

Aj mnohí obyvatelia Slovenska žijú v situácii, kedy by potrebovali pomôcť. Ľudia bez domova, znevýhodnené komunity, slobodné matky s deťmi, ale napríklad aj časť dôchodcov, sa môžu oprávnene pýtať, či máme posielať časť rozpočtu krajiny do rozvojových krajín, namiesto toho, aby sme pomáhali im.

Pred nejakými desiatimi rokmi sa o Afrike písalo zväčša ako o kontinente beznádeje. A dnes médiá publikujú články s titulkami Afrika na vzostupe. 

V apríli 2017 dosiahla planéta ďalšiu okrúhlu métu: Zem prekročila 7,5 miliardy ľudí. Celý fenomén zvaný populačná explózia je pritom otázkou len desiatok rokov. Ľudstvu trvalo 200-tisíc rokov, kým dosiahlo miliardovú populáciu. A za necelých 200 rokov to dotiahlo na sedem miliárd.

Spúšťačom rýchleho rastu populácie bola priemyselná revolúcia. Veľká Británia, kde sa to celé začalo, dokázala za takmer sto rokov zdvojnásobiť svoju doposiaľ stabilnú populáciu, informuje Americké múzeum prírodnej histórie.

Rozvoj, nerovnosti a chudoba sa merajú rôznymi spôsobmi a rôznymi indexami. Predstavujeme vám tie najznámejšie.

Globalizácia nás, či sa nám to páči alebo nie, v čoraz vyššej miere uvádza do bezprostredného vzťahu s ľuďmi v iných častiach planéty. To, čo bolo kedysi ďaleko, sa nás odrazu priamo dotýka. Už preto nestačí deliť svet na “domáce” a “zahraničie”, ale treba ho vnímať a prezentovať ako poprepájaný komplex rôznorodých, a nie vždy férových vzťahov a väzieb, ktorých sme priamou a viac či menej aktívnou súčasťou.

Keď sa z času na čas objavia v správach znepokojivé informácie z palestínskych teritórií, veľakrát im po desiatkach rokov konfliktu medzi Izraelom a Palestínou už ani nevenujeme pozornosť. Stále rovnaké témy a stále tie isté spory. My sme ale chceli vidieť a počuť niečo viac. Navštívili sme Západný breh Jordánu a povieme vám dva príbehy.

Raperky medzi utečencami (prvý príbeh)

“V minulosti sme lovili dva-tri kilometre od brehu. Dnes musíme ísť ďaleko na more a byť preč štyri či päť dní a keď sa vrátime, musíme predávať lacno, lebo priekupníci nám neponúkajú férové ceny,” hovorí Ibrahima Sarr, prezident Southern section of the Artisanal Fishing Free Federation v Mauretánii.