Ako hovoriť o väčšine sveta

Zoznámte sa s Kódexom používania obrazového materiálu a podávania správ formou praktických príkladov ako postupovať pri informovaní verejnosti o ľuďoch a situáciách v rozvojových krajinách.

Inštitút pre globálnu zodpovednosť (IGO) je poľská mimovládna organizácia, ktorej hlavným cieľom je podporovať globálnu solidaritu a zvyšovať povedomie o zodpovednosti za osud sveta. V roku 2008 sa táto organizácia formou príručky pokúsila o výklad Kódexu používania obrazového materiálu a podávania správ s praktickými príkladmi ako postupovať pri informovaní verejnosti o ľuďoch a situáciách v rozvojových krajinách.

Kódex je reakciou na zavedenie etických hodnôt do informovania o krajinách globálneho juhu, okolo ktorých vzniká veľa negatívnych stereotypov. Prvá verzia kódexu vznikla z inšpirácie írskej platformy mimovládnej organizácie Dochas v roku 1989 ako výsledok spolupráce s organizáciami z krajín globálneho juhu. Aktuálna verzia bola prijatá v roku 2006 Konfederáciou európskych platforiem mimovládnych organizácií Concord, združujúcou 1600 organizácií EÚ.

Kódex obsahuje osem zásad, ktoré stanovujú úroveň etického a objektívneho informovania o krajinách globálneho juhu. Nie je to len zbierka zákazov a príkazov, ale predovšetkým vyjadrenie étosu partnerstva vo vzťahoch s medzinárodnými organizáciami a ľuďmi v krajinách globálneho juhu. Kódex nie je záväzným „zákonníkom”, ale skôr inšpiráciou na diskusiu tak vo vnútri organizácií, smerom k verejnosti, ako aj partnerom z rozvojových krajín.

Zásady kódexu sú nasledujúce:
1. Vyberať obrazový materiál a správy založené na úcte, rovnosti, solidarite a spravodlivosti
2. Každý obraz a zobrazenú situáciu ukázať v užšom aj širšom kontexte
3. Vyhýbať sa obrazom a správam, ktoré podporujú stereotypy, vyvolávajú senzácie alebo diskriminujú ľudí, situácie alebo miesta.
4. Obrazový materiál a správy používať s plným pochopením a súhlasom zainteresovaných (pri deťoch rodičov, učiteľov alebo zákonných zástupcov)
5. Umožniť, aby zobrazení ľudia mali možnosť osobne interpretovať zobrazenú situáciu
6. Overiť si, či opisované a zobrazené osoby súhlasia, že zverejňovanie ich osobných údajov a tvárí je v súlade s ich právami.
7. Rešpektovať ľudské práva a ochranu zraniteľných ľudí v čo najväčšej miere.
8. Konať v súlade s najvyššími štandardami na ochranu detí dodržiavaním ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa.

Viac sa môžete dozvedieť priamo prostredníctvom príručky „Ako hovoriť o väčšine sveta – Ako objektívne informovať o krajinách globálneho juhu”, ktorú pripájame v slovenskom preklade TU.